ریکاوری بعد از تمرین . ریکاوری بعد از ورزش . ریکاوری . ژنتیک ورزشی . ژنوفیت . آزمایش ژنتیک ورزشی . تست ژنتیک ورزشی . استعدادیابی ژنتیکی
۴.۲
(۵)

ریکاوری عضلات و تأثیر ژن ها بر آن.

در این مطلب، مکانیسم ریکاوری ورزشی (ریکاوری بعد از ورزش) و تأثیر ژنتیک بر آن را توضیح خواهیم داد.

ریکاوری عضلات یکی از اجزا اصلی تمرینات ورزشی است که به اهمیت آن توجه نمی شود. نکته قابل توجه این است که نتیجه ای که از تمرینات ورزشی می گیرید به همان اندازه که به تمرین کردن بستگی دارد به ریکاوری مناسب هم احتیاج دارد. ریکاوری بعد از تمرین مناسب به شما اجازه می دهد که تمرینات خود را در سطح و فشار بالاتری انجام داده و احتمال مصدومیت را کاهش دهید.

ریکاوری . ژنوفیت . ژن و فیت

همانطور که در شکل مشخص است ریکاوری نامناسب باعث افت سطح آمادگی بدن می شود و در مقابل ریکاوری بعد از تمرین مناسب سطح آمادگی را بالاتر خواهد برد.

ریکاوری ورزشی چیست؟

اگرچه پایین آمدن ضربان قلب، دمای بدن و میزان تنفس از نشانه های ریکاوری سریع است، اما بعد از ورزش کردن مکانیسم های دیگری که سرعت کمتری دارند در بدن به جریان می افتند. این مکانیسم ها شامل جایگزینی انرژی مصرف شده، ترمیم آسیب های عضلانی، پاکسازی مواد زائد حاصل از فعایت های متابولیک و تنظیم PH بدن است. سرعت و میزان این فعالیت ها تحت تأثیر  ژن های شما قرار دارند.

تأثیر ژنتیک بر ریکاوری عضلات:

ژنتیک شما در سرعت و میزان ریکاوری تأثیر دارد. از جمله ژن هایی که در ریکاوری بعد از ورزش نقش دارند می توان به IL6،  CRP و CHRM2 اشاره کرد. تنوعی از این ژن ها که در افراد مختلف وجود دارد، باعث می شود که هر شخص از نظر سرعت و میزان ریکاوری منحصر به فرد باشد. به این صورت که ممکن است شما از لحاظ ریکاوری در یکی از سه گروه کند، متوسط یا سریع باشید.

با تست ژنتیک ورزشی “ژن و فیت” متوجه می شوید که در کدام یک از سه گروه ریکاوری ورزشی قرار دارید. اگر سرعت ریکاوری بعد از تمرین شما سریع یا خیلی سریع باشد، می توانید ۲۴ ساعت بعد از سنگین ترین برنامه تمرینی آماده تمرین مجدد باشید. در این حالت می توانید ۴ تمرین سنگین در هفته داشته باشید. اگر در گروه متوسط باشید توصیه می شود ۴۸ ساعت بین تمرینات سنگین استراحت کنید. اما اگر در گروه ریکاوری ورزشی با سرعت کند باشید بهتر است بین تمرینات سنگین ۷۲ ساعت ریکاوری داشته باشید. البته می توانید در فاصله دو تمرین سنگین باز هم تمرین داشته باشید اما بهتر است فشار و زمان آنها کمتر باشد.

با ایجاد بالانس بین تمرینات ورزشی و ریکاوری مناسب، می توانید سطح آمادگی بدن خود را بالاتر برده و نتیجه بهتری از تمرینات بگیرید. در نظر داشته باشید که کیفیت و نحوه ریکاوری شما به اندازه تمرین کردن موثر است، به طوری که با ریکاوری مناسب سطح آمادگی را افزایش داده و ریسک مصدومیت را کاهش می دهید.

نظر شما برای ما ارزشمنده

با امتیاز دادن به این مقاله، نظرتون رو با ما به اشتراک بذارید

امتیاز: ۴.۲ / ۵. تعداد: ۵

اولین نفر باشید که به این مقاله امتیاز میدین!

درباره نویسنده

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سبد خرید
اشتراک گذاری
0
کامنت های بقیه رو ببینید و نظرتون رو بهمون بگیدx
Scroll to Top

برچسب‌ها:, , , , , , , , , , ,