ارث از پدر
۵
(۵)

۷ خصوصیت که از پدر به ارث میبریم

۱- بیماری قلبی از پدر به ارث میرسد؟

پسرها ممکن است یک ژن خاص که احتمال یک بیماری قلبی عروقی را تا ۵۰% افزایش میدهد از پدر به ارث ببرند. این ژن منجر به عملکرد ضعیف در کنترل التهاب که نقش بسیار مهمی در جلوگیری از انباشتگی پلاک ها در قلب را دارد، میشود. بر اساس یک تحقیق که در دانشگاه Leicester انجام شد میتوان گفت که این نوع بیماری قلبی عروقی، بیشتر از پدر به پسر به ارث میرسد. پس پسرها از نظر بعضی بیماریهای قلبی بیشتر شبیه پدرشون هستن.

۲- ژنتیک سلامت روانی و ارث پدر!

اگرچه هر دو والد ممکن است بیماریهای روانی را به فرزندان خود منتقل کنند با این وجود بعضی بیماری ها با احتمال بیشتری از پدر به فرزند به ارث میرسند، مخصوصا اگر پدر مسن باشد. مانند کودکانی با پدران مسن مبتلا به شیزوفرنی یا بیش فعالی (ADHD).

مادرها هم میتوانند بیماریهای روانی مانند شیزوفرنی، بیش فعالی و اختلال دوقطبی را به فرزندان خود منتقل کنند اما پدران مسن احتمال بسیار بیشتری برای منتقل کردن و ایجاد انواع جهش های ژنتیکی را دارند. پدرها به دلیل تولید اسپرم جدید در هر سن، ۴ برابر بیشتر احتمال رخ دادن جهش های جدید را در DNA خود دارند. اما مادران تمام تخمک های خود را از زمان تولد دارند. که این امر موجب بروز بیماری های ژنتیکی نادری مانند اوتیسم در فرزندان میگردد.

۳- لبخند پدر!

کودکان در معرض مشکلات دندانی بیشتری از طریق ژنهای پدران خود قرار دارند. اندازه ی دندانها، اندازه ی فک و مدل دندانها ژنتیکی هستند و کودکان این صفات را از والدین خود به ارث میبرند. در ژنهای مشابه به ارث رسیده از پدر ومادر، ژن به ارث رسیده از پدر به دلیل غالبیت ژنتیکی، نسبت به همان ژن به ارث رسیده توسط مادر فعال تر خواهد بود.

۴- ناباروری:

مردانی که کیفیت اسپرم پایینی دارند برای بچه دار شدن از IVF کمک میگیرند. با این وجود تحقیقات نشان داده است پدرانی که در اسپرم خود مشکل دارند آنها را به فرزندان پسر خود نیز منتقل میکنند. اطلاعات چاپ شده ی اخیر که از جمع آوری مسن ترین گروه مردانی که برای بچه دار شدن از تکنیک ICSI (تزریق اسپرم بین سیتوپلاسم) استفاده کرده اند حاکی از آن است که ناباروری در مردان یک خصوصیت ژنتیکی است.

۵- جنسیت فرزند:

اینکه فرزند دختر شود یا پسر پدر تعیین کننده است. در واقع شجره ی خانوادگی پدر میتواند برای احتمال دختر یا پسر شدن فرزندان مورد استفاده قرار گیرد و دانشمندان از این شجره و اطلاعات خانوادگی برای حدس جنسیت فرزند استفاده میکنند. اسپرم پدر حاوی ۲ کروموزوم( ماده ی ژنتیکی) X و Y است. اگر اسپرم پدر حامل کروموزوم X باشد فرزند دختر خواهد بود و اگر اسپرم پدر حامل کروموزوم Y باشد فرزند پسر است و محققان از طریق این تحقیقات تعیین میکنند که یک ژن چگونه در کروموزوم X و Y اسپرم تقسیم میشوند.

۶- رنگ چشم:

رنگ چشم از پدر

این درست است که ژن های هر دو والد در تعیین رنگ چشم کودک نقش دارند اما اگر پدر صفات خاصی داشته باشد پیش بینی رنگ چشم کودک آسان است. اساسا رنگ چشم های خاص مثل آبی یا سبز توسط ژن های مغلوب و بقیه رنگ ها مثل قهوه ای توسط ژن های غالب تعیین میشوند. این بدان معنی است که اگر هر دو والد رنگ چشم روشن داشته باشند به احتمال بسیار زیاد فرزندشان نیز همان رنگ چشم را داشته باشد. اما اگر یک والد رنگ چشم تیره داشته باشد احتمال تیره شدن رنگ چشم فرزند بسیار زیاد است. بنابراین پدر با رنگ چشم تیره تاثیر بسیار زیادی در تیره شدن رنگ چشم کودک خود خواهد داشت.

۷- قد بیشتر از پدر به ارث میرسد:

یک نگاه اجمالی به اکثر خانواده ها این موضوع را آشکار میکند که بچه قد خود را از پدر و مادر خود به ارث میبرد. قد عمدتا توسط ژنتیک تعیین میگردد. یک تحقیق چاپ شده در ژورنال Nature روی کدهای مختلف ژنتیکی که در تعیین قد دخیل هستند، نشان میدهد که بیشتر کدها، تاثیر جزیی در قد دارند. اما در بعضی موارد کدهای نادر، تاثیر بیشتری در تعیین قد داشتند. البته به نظر میرسد نقش ژنهای پدر بیشتر باشد.

چجوری میتونم ژنتیکم و بشناسم؟

با انجام تست ژن و فیت میتونی ویژگیهای ژنتیک ورزش، سلامت و تغذیه خودتو بشناسی. واسه دیدن تستها بزن رو این متن!

نظر شما برای ما ارزشمنده

با امتیاز دادن به این مقاله، نظرتون رو با ما به اشتراک بذارید

امتیاز: ۵ / ۵. تعداد: ۵

اولین نفر باشید که به این مقاله امتیاز میدین!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری
Scroll to Top
اسکرول به بالا