انواع تارهای عضلانی . آزمایش ژنتیک ورزشی . تست ژنتیک ورزشی
۵
(۶)

آیا نسبت تارهای عضلانی را می توان تغییر داد؟

شما در کدام مورد بهتر هستید: دو سرعت یا دو ماراتون؟ ممکن است در هر دو عملکرد عالی داشته باشید؟

بسیاری از افراد معتقدند که داشتن مقدار بیشتر از تارهای عضلانی کند یا تارهای عضلانی تند انقباض، می تواند مسیر ورزشکاران حرفه ای را تعیین کند یا نشان دهد که افراد به چه تمریناتی بهتر پاسخ می دهند.

انواع تارهای عضلانی (فیبر های عضلانی)

به طور معمول فیبر های عضلانی به دو گروه تقسیم می شوند: ۱.فیبر های عضلانی کند انقباض (نوع ۱) ۲. فیبر های عضلانی تند انقباض (نوع ۲). فیبر های عضلانی نوع ۲ هم به دو گروه IIa و IIb تقسیم می شوند. هر کدام از این تارهای عضلانی به روش خاصی منقبض می شوند و به نظر می رسد مقدار این تارهای عضلانی در پاسخ بدن به تمرینات ورزشی و فعالیت های جسمانی تاثیر دارد. عضلات انسان از لحاظ ژنتیکی ترکیبی از تارهای عضلانی کند و تند انقباض هستند. به طور میانگین عضلات انسان شامل ۵۰ درصد تارهای عضلانی کند انقباض و ۵۰ درصد تارهای عضلانی تند انقباض هستند. این ترکیب عضلانی در ورزشکاران و بسته به نوع ورزشی که انجام می دهند متفاوت است. به طوری که در ورزشکاران رشته های استقامتی، تارهای عضلانی نوع ۱ افزایش می یابند و در ورزشکاران رشته های سرعتی تارهای عضلانی نوع ۲ بیشتر می شوند.

تارهای عضلانی کند انقباض (نوع۱)

تارهای عضلانی نوع ۱ به صورت موثرتری اکسیژن را برای انجام فعالیت های طولانی عضلانی مصرف می کنند. این نوع تارهای عضلانی آرامتر منقبض می شوند و دیرتر هم احساس خستگی در آنها حس می شود. بنابراین فیبر های عضلانی کند انقباض در ورزشکاران استقامتی مانند دوندگان ماراتون نقش مهمتری دارند.

تارهای عضلانی تند انقباض (نوع۲)

این نوع تارهای عضلانی از متابولیسم غیر هوازی استفاده می کنند و این باعث می شود که در حرکات قدرتی و سرعتی موثرتر باشند. البته فیبر های عضلانی نوع ۲ زودتر از فیبر های عضلانی نوع ۱ خسته می شوند. البته تارهای عضلانی کند و تارهای عضلانی تند انقباض، در هر انقباض به یک میزان انرژِی تولید می کنند. این نوع تارهای عضلانی در ورزشکاران رشته های سرعتی و قدرتی نقش مهمتری دارند.

تارهای عضلانی تند انقباض نوع IIa

این نوع از تارهای عضلانی به عنوان تارهای عضلانی تند انقباض واسط هم شناخته می شوند. این نوع فیبر های عضلانی می توانند به روش های هوازی و غیر هوازی انرژی تولید کنند. می توانید با تست ژنتیک ورزشی “ژن و فیت” ترکیب تارهای عضلانیتان را از نظر ژنتیکی بدانید.

تارهای عضلانی تند انقباض نوع IIb

این نوع از تارهای عضلانی، که با نام تارهای عضلانی بسیار سریع هم شناخته می شوند، از متابولیسم بی هوازی برای تولید انرژی استفاده می کنند و این تارهای عضلانی هستند که نیروهای بسیار سریع را ایجاد می کنند. این فیبر های عضلانی سریع ترین انقباض را دارند اما در مقابل سریع تر از بقیه انواع فیبر های عضلانی خسته می شوند.
با تست ژنتیک ورزشی “ژن و فیت” می توانید ترکیب تارهای عضلانیتان را از نظر ژنتیکی بدانید.

تارهای عضلانی و عملکرد ورزشی

نسبت تارهای عضلانی شما بر این که در چه ورزشی موفق خواهید بود، تاثیرگذار است. به طوری که قهرمانان المپیک در رشته دو سرعت، حدود ۸۰ درصد تارهای عضلانی سریع دارند در حالی که دوندگان ماراتون، ۸۰ درصد تارهای عضلانیشان از نوع کند انقباض است.

آیا با تمرین می توان نسبت تارهای عضلانی را تغییر داد؟

نتایج مطالعه ای که اخیرا منتشر شده است، نشان می دهد که تارهای عضلانی توانایی تبدیل شدن به نوع دیگر را دارند. بر اساس این مطالعه مقداری از تارهای عضلانی ما به صورت ترکیبی هستند. که شامل ترکیب های کند/سریع، سریع/خیلی سریع و کند/سریع/خیلی سریع می شود. نتایج نشان داد که این ترکیب ها قابلیت تبدیل به یک نوع تار عضلانی را دارند. مثلا ترکیب تارهای عضلانی کند/سریع میتواند به تارهای سریع تبدیل شود. حدود ۳۰ درصد از تارهای عضلانی ما از نوع تارهای ترکیبی هستند. محققین نشان دادند که بعد از یک سال تمرین۲۰ درصد از این نوع فیبر های عضلانی، می توانند به نوع دیگر تبدیل شوند. همچنین این مطالعه نشان داد که چند هفته ورزش نکردن باعث می شود تارهای عضلانی به حالت ترکیبی اولیه خود بازگردند.

نظر شما برای ما ارزشمنده

با امتیاز دادن به این مقاله، نظرتون رو با ما به اشتراک بذارید

امتیاز: ۵ / ۵. تعداد: ۶

اولین نفر باشید که به این مقاله امتیاز میدین!

درباره نویسنده

سبد خرید
اشتراک گذاری
Scroll to Top

برچسب‌ها:, , , , , , , , ,