ویژگی هایی که از مادر به ارث
۴.۶
(۱۳)

وقتی بی صبرانه منتظر به دنیا آمدن فرزند خود هستید، احتمالاً نه تنها از شکل ظاهری او تعجب خواهید کرد، بلکه به این فکر خواهید کرد که چگونه رفتار می کند، صحبت می کند، راه می رود و موارد دیگر. در این مقاله به ویژگی هایی می‌پردازیم که از مادر به ارث می بریم.

کودک شما می تواند خیلی بیشتر از رنگ چشم و قد را از والدینش به ارث ببرد. چه چیزی باعث می شود برخی از نوزادان بیشتر شبیه مادر به نظر برسند، در حالی که برخی دیگر یک کپی کامل از پدرشان هستند؟ این به ترکیبی از ژن ها و سبک زندگی برمی گردد.

در حالی که محتوای ژنتیکی از هر دو والدین منتقل می‌شوند، برخی ویژگی‌ها وجود دارد که می تواند مستقیماً به مادر مرتبط شود. ارث مادری چیز جالبی است و ارتباط بین مادر و نوزاد را قدرتمندتر نشان می دهد.

ویژگی هایی که از مادر به ارث می بریم

برخی از مطالعات نشان می دهد که DNA میتوکندری ما – و بنابراین مادر ما – نقش کلیدی در استقامت ورزشی ما دارد. به عنوان مثال، دانشمندان اسپانیایی و اسرائیلی به بررسی یک ژن میتوکندریایی پرداختند که با مقدار سلول‌های اکسیژنی که می‌توانیم در حین ورزش استفاده کنیم، مرتبط است. مطالعه آنها که در سال ۲۰۰۵ در ژورنال فیزیولوژی کاربردی منتشر شد، نشان داد که گونه ای از ژنِ مرتبط با تناسب اندام، در دوچرخه سواران و دوندگان نخبه، کمتر از جمعیت عمومی است، نتیجه ای که توسط مجموعه ای از مطالعات بعدی، اهمیت مادران را در ارث بردن این ژن و سایر ژن ها نشان داد. آنها دریافتند که ظرفیت مادر برای ورزش به تنهایی، بهتر از زمانی که پدران در نظر گرفته می شوند، می تواند ظرفیت کودک را پیش بینی کند.

خوشبختانه، مطالعه ژنتیک به ما این امکان را داده است که مشخص کنیم کدام یک از این ویژگی‌ها از کدام والدین می‌آیند. بنابراین می‌توانید دقیقاً مشخص کنید که فرزند شما این جزئیات را از چه کسی به ارث برده است.

در اینجا برخی از ویژگی های فیزیکی و شخصیتی بررسی می‌شود که احتمالاً نمی دانستید کودک شما از مادرش به ارث می برد.

۱. سبک خواب

مادر و نوزاد در خوابیدن در رختخواب مشکل دارند. اگر از کودکی که نمی‌خوابد آزرده هستید، ممکن است بی‌خوابی در خانواده وجود داشته باشد! طبق تحقیقات جدید مجله پزشکی خواب، مادران اغلب تأثیر بیشتری بر عادات خواب فرزندان خود دارند، زیرا آنها معمولاً زمان بیشتری را نسبت به پدران با نوجوانان می گذرانند.

بر اساس این تحقیق، «نتایج نشان می‌دهد که کودکان مادران مبتلا به بی‌خوابی دیرتر به خواب می‌روند، کمتر چشمانشان را می‌بندند و زمان کمتری را در خواب عمیق می‌گذرانند. همچنین مشخص شده که هیچ ارتباطی بین مشکلات خواب پدران و فرزندانشان وجود ندارد.»

۲. خلق و خوی

آیا کوچولوی شما دست از گریه یا جیغ نمی کشد؟ ممکن است مجبور شوید از خودتان تشکر کنید (یا سرزنش کنید). با وجود این که محیط آنها در این امر نقش دارد، مطالعات جدید نشان داده اند که ترکیب ژنتیکی می تواند نقش بیشتری در خلق و خوی کودک شما داشته باشد.

بر اساس یک مطالعه آلمانی منتشر شده در مجله تحقیقات مغزی رفتاری، “افرادی که حامل یک نوع خاص از آلل یا شکل جایگزین یک ژن هستند، بسیار بیشتر از افرادی که این آلل را ندارند، عصبانی می شوند.” با این حال، در نبرد طبیعت در مقابل پرورش، محیطی که فرزند شما در آن بزرگ می‌شود نیز تأثیر زیادی بر رفتار و خلق و خوی او در بزرگسالی دارد.

نتیجه یک مطالعه نشان داده که تعداد میتوکندری ها با رفتارهایی مانند احساس گناه، حسادت، عصبانیت و اضطراب در ارتباط است. همچنین ثابت شده است که بچه هایی با والدینی که مرتباً جلوی آنها جیغ می زدند و دعوا می کردند، بیشتر احتمال دارد این رفتارها را از خود نشان دهند. فرزندان این ویژگی را به خصوص از مادر به ارث می‌برند.

۳. تمرینات استقامتی

اگر پدری ادعا کند که فرزندانش مهارت های ورزشی خود را از او به ارث برده اند، ممکن است درست نباشد! تقریباً در همه پستانداران، ژنوم میتوکندری ما (که نیروگاه سلول نامیده می شود) منحصراً از مادر به ارث می رسد.

در همین حال، نوع دیگر DNA، DNA هسته ای، از هر دو والدین به ارث می رسد. بنابراین، می توان گفت که “ژن های حرفه ای ورزشکار” و چیزهایی مانند استقامت یا استقامت بدنی از طرف مادر به ارث می رسد.

مطالعه‌ای که در سال ۲۰۰۵ در مجله فیزیولوژی کاربردی منتشر شد، نشان داد که ظرفیت مادر برای ورزش به تنهایی می‌تواند توانایی ورزشی کودک را پیش‌بینی کند. DNA میتوکندری همچنین در نحوه استفاده فرد از سلول های اکسیژن در حین ورزش نقش دارد.

میتونید با انجام تست “ژن و فیت” متوجه بشید که بدنتون از نظر ژنتیکی چقدر قدرتی و استقامتیه. اینجا تست ها رو ببینید.

۴. نشانه های پیری

یکی دیگر از ویژگی های ژنتیکی که نوزادان از مادرشان (و DNA میتوکندری مادرشان) به ارث می برند، نشانه های فیزیکی پیری است.

چین و چروک، خطوط خنده، و پنجه کلاغی همگی از نشانه های فیزیکی رایج دوباره هستند. البته پوست و ظاهر فرد تحت تأثیر عوامل محیطی مختلفی مانند قرار گرفتن در معرض نور خورشید و رادیکال های آزاد است. با این حال، مطالعات نشان داده‌اند که اگر سلول‌های پوست و DNA مادر ما دارای جهش یا آسیب نور خورشید باشد، این جهش‌های DNA میتوکندری ممکن است منتقل شوند.

بر اساس تحقیقاتی که توسط نیلز-گوران لارسون در موسسه زیست شناسی پیری ماکس پلانک در کلن انجام شد، “پیری نه تنها با تجمع آسیب DNA که در طول زندگی رخ می دهد، بلکه با آسیب هایی که از مادران خود دریافت می کنیم نیز تعیین می شود.” بنابراین اگر تا به حال تعجب کرده‌اید که چرا برخی افراد دهه‌ها به نظر می‌رسند شاداب و جوان هستند، بهتر است از روتین مراقبت از پوست هوشمندانه مادر تشکر کنند!

همه این تحقیقات در مورد ژنتیک و وراثت جالب است. اما شایان ذکر است که والدین عمدتاً هیچ کنترلی روی ژن هایی که به فرزندان خود منتقل می کنند ندارند. بنابراین نباید سرزنش (یا اعتبار) وارد بازی شود!

البته ما بعضی از ویژگی های ژنتیکیمون رو هم بیشتر از پدر به ارث میبریم. برای دیدن ویژگیهایی که بیشتر از پدر بهمون میرسه روی این متن بزنید.

نظر شما برای ما ارزشمنده

با امتیاز دادن به این مقاله، نظرتون رو با ما به اشتراک بذارید

امتیاز: ۴.۶ / ۵. تعداد: ۱۳

اولین نفر باشید که به این مقاله امتیاز میدین!

درباره نویسنده

اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
گلوریا
گلوریا
9 ماه قبل

حالا که فکر میکنم خلق و خوم .جدی بودنم و سبک خوابم شبیه مامانمه.البته سبک خوابم،خیلی بیشتر شبیهه.و یه چیز جالب هر بار که دستم،و،انگشتام و پوست دستمو نگاه،میکنم دقیقا دست مامانمه.در کل مقاله جالبی بود مقایسه خودم با مامانم

آخرین ویرایش 9 ماه قبل توسط گلوریا
سبد خرید
اشتراک گذاری
1
0
کامنت های بقیه رو ببینید و نظرتون رو بهمون بگیدx
Scroll to Top

برچسب‌ها:, , , , ,