قهوه، ژنتیک، کافئین، کافیین، ژنتیک قهوه
۵
(۳)

عصبانیت، بی خوابی و مزه ی تلخ قهوه تحت تاثیر تغییرات کوچکی در کدهای ژنتیکیتان است.

یک فنجان قهوه ی گرم جزو روتین برنامه صبحگاهی میلیون ها انسان در سراسر دنیاست و در پایان یک روز کاری هم خیلی از افراد یک یا دو فنجان قهوه ی اضافی برای غلبه بر خواب آلودگی مصرف می کنند. اما برای کسانی که از بی خوابی رنج می برند، مصرف قهوه گزینه مناسبی نخواهد بود .

افراد مختلف با نوشیدن قهوه احساس متفاوتی را تجربه می کنند. اما چرا قهوه روی افراد تا این حد تاثیرات متفاوتی دارد؟ جواب، در ژن های شما نهفته است.

 

نظر Marilyn Cornelis (دانشمندی از دانشگاه شیکاگو که بر روی تاثیر کافئین بر بدن تحقیق می کند) این است : “نتایج تحقیقات ما نشان می دهد که ما فاکتورهای ژنتیکی داریم که به تنظیم جذب کافئین کمک میکنند.”

اگر شما از مصرف قهوه به دلیل اینکه باعث عصبانیت، بی خوابی یا تهوع در شما می شود خودداری می کنید، این به دلیل تغییرات بسیار کوچک در DNA  شماست.
جذب کافئین از مواردی است که ژنتیکمان تاثیر بسیار زیادی بر آن دارد و به همین دلیل نمی توان توصیه های ثابتی به همه افراد ارائه داد.

 

این وظیفه ی متابولیسم بدن شماست که چطور با کافئین برخورد میکند. در این مورد دو ژن CYP1A2 و AHR تعیین می کنند که چه مقدار کافئین در رگها و برای چه مدت به گردش درآید. CYP1A2 یک آنزیم کبدی را تولید میکند که ۹۵٪ کافئین جذب شده را متابولیزه میکند و AHR کنترل میکند که چقدر از آن آنزیم تولید شود.

 برای اینکه بدانید پاسخ بدن شما از نظر ژنتیکی به کافئین چگونه است و چقدر می توانید به صورت روزانه مصرف کنید، می توانید تست ژنتیک تغذیه “ژن و فیت” را انجام دهید و ویژگی های کامل ژنتیک تغذیه، از جمله حساسیت به کافئین خود را بشناسید.

برای برخی افراد که تغییرات ژنتیکی دارند متابولیسم کافئین کاهش می یابد و این ها افرادی هستند که میل کمتری به مصرف کافئین دارند.

در مورد متابولیسم کافئین افراد به دو گروه تقسیم می شوند: ۱. گروهی که کافئین را با سرعت بالا متابولیزه می کنند (یا افراد سیگاری که کافئین سریعتر در بدنشان متابولیزه می شود). این گروه کافئین را سریعتر متابولیزه می کنند و می توانند نوشیدنی های کافئینیه بیشتری مصرف کنند. ۲. گروهی که کافئین را با سرعت کم متابولیزه می کنند. کافئین در بدن این افراد مدت بیشتری باقی می ماند و این افراد با مصرف کافئین بیشتر دچار عوارضی مانند بی خوابی می شوند. .

مطالعه ای که در سال ۲۰۰۸ انجام شد نشان داد که افرادی که دارای یک تغییر ژنتیکی کوچک هستند با دریافت ۱۵۰ میلی گرم کافئین  دچار افزایش اضطراب می شوند.

همانطور که می دانید میزان مصرف قهوه در کشور های مختلف متفاوت است. نتایج تحقیقی که در مرکز سلامت و پزشکی فرانسه انجام شد نشان داد که این تفاوت در مصرف قهوه میتواند به علت تفاوت های ژنتیکی بین قومیت های مختلف باشد. به این صورت که در جمعیت هایی که تغییرات ژنتیکی (که باعث افزایش عوارض قهوه می شوند) بیشتر است، مصرف قهوه کمتر خواهد بود.

آیا همه افراد مزه و طعم کافئین را به یک صورت حس می کنند؟

خیر! تفاوت های ژنتیکی باعث می شود مزه و بوی قهوه را متفاوت حس کنیم. مطالعه ای که در دانشگاه “فیلادلفیا” انجام شد نشان داد که افرادی که روزانه مقدار بیشتری قهوه می نوشند، مزه تلخ آن را بیشتر حس می کنند.

این تفاوت ها به دو دلیل ایجاد می شود:

۱. ژنهایی که مسئول احساس کردن طعم قهوه هستند در افرادی که بیشتر قهوه مصرف می کنند، فعالتر می شوند.

۲. تفاوت های ژنتیکی افراد باعث می شوند مزه قهوه را متفاوت حس کنیم.

 

البته تنها ۱۵ درصد از مزه تلخ قهوه به خاطر کافئین و ۸۵ درصد دیگر به خاطر سایر ترکیبات قهوه است.

ژن های زیادی مسئول حس طعم مواد مختلف هستند که همه آنها به طور کامل شناخته نشده اند.

اگر شما کلا به مزه ها حساس هستید احتمالا مزه تلخی قهوه را نیز بیشتر از بقیه افراد حس می کنید. پس از این تلخیه شیرین لذت ببرید!

 

نظر شما برای ما ارزشمنده

با امتیاز دادن به این مقاله، نظرتون رو با ما به اشتراک بذارید

امتیاز: ۵ / ۵. تعداد: ۳

اولین نفر باشید که به این مقاله امتیاز میدین!

درباره نویسنده

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سبد خرید
اشتراک گذاری
0
کامنت های بقیه رو ببینید و نظرتون رو بهمون بگیدx
Scroll to Top

برچسب‌ها:, , , , , , , , ,